Zdobywamy Karkonosze – co trzeba zobaczyć?

karkonoszeKarkonosze to góry cieszące się coraz większą popularnością nie tylko wśród polskich turystów, ale również wśród mieszkających w pobliżu granicy Niemców i Czechów. Szczyt swojej popularności odnotowują latem i zimą, również jesienią wizyta w tych pięknych górach może nam jednak dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Co zatem warto odwiedzić korzystając z pogody skłaniającej do spacerów i cieszenia się pięknem przyrody?
Jednym z najciekawszych miejsc w Karkonoszach wydaje się być usytuowany w pobliżu Jeleniej Góry zamek Chojnik. Aby do niego trafić należy pokonać górską trasę, budowla znajduje się bowiem na szczycie wzniesienia noszącego tą samą nazwę. Przed turystami otwierają się dwie drogi – bardziej wymagająca oraz ta, którą można pokonać w tempie spacerowym nie obawiając się jakichkolwiek utrudnień. Każda pozwala przy tym na cieszenie się pięknem tutejszej okolicy i oddychanie świeżym, górskim powietrzem. Już sama wyprawa dostarcza niemałej satysfakcji, zamek Chojnik zaś jest w stanie zachwycić nawet tych z nas, którzy zazwyczaj nie przywiązują dużej wagi do dawnych warowni i ich historii. Na uwagę zasługuje przede wszystkim to, że jest on zachowany w dość dobrym stanie. Owszem, po latach historia odcisnęła na nim swoje piętno i dziś możemy już mówić przede wszystkim o jego ruinach, są to jednak ruiny, które tętnią życiem. W zamku swoją siedzibę ma, między innymi, jedno z bractw rycerskich, a jeśli wizytę w nim zaplanujemy dość starannie, będziemy mogli uczestniczyć jako widzowie w prawdziwym rycerskim turnieju.
Wizyty w Karkonoszach nie można uznać za udaną również wówczas, gdy pominie się najwyższy szczyt tego pasma górskiego. Śnieżka, bo to właśnie o niej mowa, znajduje się na granicy polsko-czeskiej, a szlak, który na nią wiedzie jest jednym z najczęściej uczęszczanych szlaków w polskich górach. Osoby, które odwiedzają Śnieżkę zachwycają się przede wszystkim niezapomnianymi widokami rozciągającymi się z tego szczytu, zdobywając ją warto jednak przyjrzeć się dokładnie także obiektom, które znajdują się wokół nas. Po polskiej stronie jest to między innymi siedemnastowieczna kaplica poświęcona świętemu Wawrzyńcowi, po stronie czeskiej zaś stary budynek schroniska, który w ubiegłym wieku służył turystom. Ciekawym obiektem jest również budynek Obserwatorium Wysokogórskiego, który, z racji swojego nietypowego kształtu, jest najczęstszym tłem zdjęć ze szczytu.

Tags: , ,

Posted on 18 września '13 by , under Góry.

One Comment to “Zdobywamy Karkonosze – co trzeba zobaczyć?”

#1 Posted by Jacek Pastuszko (01.02.14 at 22:24 )

Będąc w Karkonoszach obowiązkowo trzeba też zobaczyć świątynię Wang w Karpaczu oraz najpiękniejsze górskie schronisko – Samotnię.
Oczywiście pięknych miejsc jest wiele ale te dwa polecam szczególnie.
Pozdrawiam,
Jacek Pastuszko