Tajemniczy Dolny Śląsk – co warto zobaczyć?

pergola_dolnyslaskJeszcze nie tak dawno mogliśmy odnieść wrażenie, że Dolny Śląsk nie istnieje w świadomości polskich turystów. Owszem, dysponowali oni podstawowymi informacjami na temat wspomnianego regionu i wiedzieli nawet, że charakteryzuje go dynamiczny rozwój gospodarczy, byli jednak zaskoczeni pytaniem o zabytki i atrakcje turystyczne, które mogliby polecić innym zwiedzającym. Od kilku lat dostrzegamy jednak pierwsze pozytywne zmiany w tym zakresie. Tajemniczy Dolny Śląsk zaczyna się proponować po to, aby wyjść na spotkanie turystom, a ci ostatni nie pozostają głusi na kolejne zachęty.
Miłośnicy historii najnowszej powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na kompleks Riese, który jest jedną z największych atrakcji turystycznych Gór Sowich. Możemy tylko domyślać się, jakie było jego przeznaczenie, zakończenie działań wojennych i kapitulacja III Rzeszy nigdy nie pozwoliła bowiem na jego wcielenie w życie. Przypuszcza się jednak, że to właśnie tu miała się mieścić największa z kwater Hitlera, świadczy o tym bowiem zarówno sposób ukrycia, jak i charakterystyka kolejnych budowli. Nie wszystkie części kompleksu są przeznaczone dla turystów, każdy może jednak zwiedzić między innymi podziemne miasto Osówka składające się zarówno z zabudowań naziemnych, jak i podziemnych. Wizyta w Osówce to niezwykłe przeżycie dla całej rodziny i to bez względu na porę roku, nie brakuje zaś turystów przyznających, że to właśnie wizyta w nim wzmogła ich zainteresowanie tematyką związaną z kompleksem Riese.
Tajemniczy Dolny Śląsk ma również niespodziankę dla wszystkich tych osób, które uważają, że polska przyroda nie potrafi zaskakiwać. Nie każdy wie, na przykład, że na terenie naszego kraju znajdują się całkiem sporej wielkości wodospady, a z takimi mamy właśnie do czynienia w Karkonoszach, zwłaszcza w pobliżu atrakcyjnej turystycznie Szklarskiej Poręby. Karkonosze to zresztą pasmo górskie, któremu należy się znacznie więcej uwagi. Nie jest ono może znane tak dobrze, jak Tatry, nie da się jednak ukryć, że charakteryzuje się wyjątkowym pięknem. Na uwagę zasługują zwłaszcza ulokowane na górskich szczytach zamki. Nie wszystkie charakteryzują się jednakową atrakcyjnością, na wielu bowiem czas odcisnął swoje piętno. Nie da się jednak ukryć, że są to miejsca wyjątkowe, każdy bowiem ma swoją historię, której warto wysłuchać z ust przewodnika.

Tags: ,

Posted on 28 lipca '13 by , under Miejsca.

One Comment to “Tajemniczy Dolny Śląsk – co warto zobaczyć?”

#1 Posted by Anna (19.09.13 at 14:28 )

Chyba i w tym przypadku sprawdza się powiedzenie, że cudze chwalicie swego nie znacie.