Na południe też warto! Opole

Opole – nieduże miasto wojewódzkie na południu Polski, które słynie z Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Poza tym, niewiele się o nim słyszy na co dzień. Rzadko wybierają się do niego polscy turyści, za to niemieccy – masowo. Chcą poznać kulturę tego miejsca i jego czas. Polaków średnio to interesuje.

A powinno. Opole, mimo że nie jest jednym z największych miast naszego kraju, ma naprawdę wiele do zaoferowania turystom. Jest to w końcu jedno z najstarszych miast Górnego Śląska.

Turyści przybywający do tego miasta, jako pierwsze miejsce zwiedzania, stawiają najczęściej Amfiteatr Opolski, to właśnie tam, co roku odbywa się festiwal (z dwuletnią przerwą na remont, podczas którego impreza została przeniesiona w inne miejsce). Obecnie, mają już możliwość podziwiania zupełnie nowej odsłony amfiteatru – każdy, kto widział wcześniejszą, powinien udać się tam na wycieczkę i sprawdzić, jak jest teraz.

W okolicach amfiteatru, można spędzić bardzo miło czas w parku (wersja dla leniwych) lub na łyżwach (dla aktywnych), gdyż znajduje się tam kryte lodowisko. Zaspokojeni będą również turyści poszukujący miejsca, w którym można dobrze zjeść i napić się kawy.

Spacerując pod Opolu nie można ominąć tak zwanej Wenecji Opolskiej – koniecznie wieczorem. To miejsce, które dzieci lądową część miasta z wyspą Pasieką. Spoglądając nocą na panoramę nad Odrą, można odnieść wrażenie, że to miasto jest zaczarowane. I rzeczywiście przypomina Wenecję. Koniecznie trzeba się przejść po moście Groszowym, zwanym Zielonym, bo to właśnie z niego rozpościera się ten piękny widok. Most ten ma również swoją historię, o której warto przeczytać na tabliczce znajdującej się przed wejściem. Jego historia sięga samego początku XX wieku, a i nazwa nie pozostaje bez znaczenia. Otóż, kiedyś, za przeprawy tym małym mostem, pobierano opłaty.

Mówiąc o mostach, w Opolu równie istotny jest most zamkowy, który wybudowano w połowie wieku XIX.

Gdy już będziemy w tych okolicach, powinniśmy się wybrać do Ogrodu Zoologicznego na wyspie Bolko, który, mimo że nie jest tak znany, jak ten wrocławski, również ma wiele do zaoferowania. Znajdziemy w nim wiele gatunków zwierząt, których nie ma nigdzie indziej na świecie, na przykład Uchatki Kalifornijskie czy Goryle (oprócz opolskiego ZOO, możemy je też podziwiać we Wrocławiu).

Wracając z wysepek, wstąpmy na rynek i obejrzymy opolski ratusz, a także opolską aleję gwiazd, budowaną na wzór tej w Międzyzdrojach od 2004 roku. Warto też przespacerować się ulicą Krakowską i dla odmiany, zamiast patrzeć pod nogi, zwrócić uwagę na to, co znajduje się nad nami. Oczom ukażą się nam przepiękne, stare kamienice.

Podążając tą drogą w kierunku Placu Kopernika, zobaczymy Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego, którego historia sięga już XIII wieku, kiedy to budynek należał do mnichów. Mówi się, że do dziś w jednej z sal wykładowych, straszy.

Opole to miasto, w którym jest bardzo dużo studentów. I to właśnie dzięki nim nieustannie się rozwija. Organizowane są tam różnego rodzaju imprezy, które zapewniają doskonałą zabawę osobom w każdym wieku.

Tags: ,

Posted on 21 listopada '11 by , under Miasta.