Mazurskie klimaty – czego w Krainie Polskich Jezior nie można przegapić?

jezioraSezon wakacyjny trwa w najlepsze, a choć pozostajemy zazwyczaj wierni morzu i górom, coraz częściej zastanawiamy się także nad urokami pobytu na Mazurach. Kraina Wielkich Jezior intryguje i nęci, warto więc zastanowić się nad tym, czego nie powinniśmy przegapić planując urlop w tym szczególnym regionie.
Na liście miejsc, których nie wolno nam pominąć jedno z pierwszych miejsc zajmują z pewnością Mikołajki. Niewielkie miasteczko liczy sobie około czterech tysięcy stałych mieszkańców, latem jednak zaludnia się turystami. Sytuacja taka ma miejsce już od blisko stu lat, Mikołajki zostały bowiem odkryte dla turystyki tuż po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Każdy może tu zresztą znaleźć coś dla siebie. Amatorzy sportów wodnych z pewnością nie będą nudzić się na okalających miasteczko jeziorach, entuzjaści kąpieli słonecznych znajdą dla siebie zarówno mniej, jak i bardziej intymne plaże, a dzieci nie można będzie odpędzić od licznych budek z lodami. Mikołajki to przy tym jeden z tych kurortów, które latem nie zasypiają, rozczarowani nie powinni być więc również wielbiciele koncertów, festynów i „nocnego życia”.
Niezapomniane wrażenia staną się udziałem również tych osób, które na przełomie lipca i sierpnia znajdą się w mazurskim Mrągowie. Już od ponad dwudziestu lat na jeden weekend senne na ogół miasteczko zmienia się w miejsce znane każdemu miłośnikowi westernów. To właśnie tu odbywa się znany nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju festiwal muzyki country, koncertom towarzyszą zaś parady starych samochodów i motocykli, występy kowbojów i dzielnych koni, a nawet wybory miss country.
A jeśli nie przepadamy za  westernami, ale jednocześnie jesteśmy rozmiłowani w historii najnowszej? Mazury mogą pomóc nam także w rozwijaniu tej pasji, to bowiem w Krainie Wielkich Jezior mieścił się w czasie drugiej wojny światowej Wilczy Szaniec – jedna z najważniejszych kwater, w których decyzje dotyczące działań wojennych podejmował Adolf Hitler. Znakomicie ukryty przed niepożądanymi oczyma Wilczy Szaniec był również areną nieudanego zamachu na Hitlera z 1944 roku. Dziś można zwiedzać jego pozostałości i w ten sposób dotykać mrocznej historii i wydarzeń, które na zawsze zmieniły Polskę, Europę i świat.
Oczywiście, przed wczasowiczami decydującymi się na wakacje na Mazurach kryje się o wiele więcej tajemnic, a krótki wypoczynek może nie wystarczyć, aby odkryć je wszystkie.

Tags: , , ,

Posted on 19 lipca '13 by , under Miejsca.