Małopolska to nie tylko Kraków!

Województwo małopolskie nie bez powodu należy do jednych z najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznych województw w Polsce. Jednakże duże zróżnicowanie krajobrazowe tego miejsca to jedna sprawa. Druga istotna kwestia – to ogromna ilość obiektów zabytkowych, tak zróżnicowanych i niezwykłych, znanych i cenionych na całym świecie.

Zabytkowa stolica Małopolski

Miasto Kraków, stolica województwa, to zabytek sam w sobie. Zachowany układ urbanistyczny starego miasta oraz tysiące zabytków, które spotykamy na każdym kroku sprawia, że Stare Miasto zobaczyć powinien każdy z nas. Rynek, Kościół Mariacki, klasztor Paulinów na Skałce, żydowska dzielnica Kazimierz czy Wzgórze Wawelskie – to tylko część obiektów, które turyści przybywający do Krakowa odwiedzają.

Miasta i miasteczka, czyli zabytkowe układy urbanistyczne

W Małopolsce spotkać możemy wiele miast i miasteczek, która do dziś zachwycają swym układem urbanistycznym. W miejscowościach tych życie skupia się zazwyczaj wokół rynku, otoczonego zabytkowymi, uroczymi budowlami. Układ urbanistyczny Krakowa to chyba najlepiej znany przykład. Za jeden z najpiękniejszych w Polsce układów urbanistycznych uchodzi ten, który możemy do dnia dzisiejszego podziwiać w Lanckoronie.

Najsłynniejsze kopalnie świata

Województwo małopolskie może pochwalić się leżącymi w jego granicach kopalniami, o których słyszał chyba cały świat. Są to kopalnie soli w Bochni oraz w Wieliczce.

Zamki

Zamkiem najważniejszym nie tylko dla województwa, ale i dla całej Polski jest bez wątpienia zamek wawelski w Krakowie. Oprócz niego piękne zamki można zobaczyć w Dobczycach, Nowym Wiśniczu, Suchej Beskidzkiej oraz na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – na Szlaku Orlich Gniazd (Ojców, Korzkiew, Rabsztyn).

Dworki i pałace

Dworki i pałace stanowią potężną grupę wśród zabytków znajdujących się na terenie województwa małopolskiego.

Sanktuaria i miejsca kultu

Wśród obiektów religijnych, które znajdują się na terenie województwa małopolskiego wymienić należy w pierwszej kolejności sanktuarium w Krakowie – Łagiewnikach oraz Kalwarię Zebrzydowską. Po wyborze Karola Wojtyły na papieża do roli ważnego miejsca kultu awansowało jego rodzinne miasto – Wadowice. Są to miejsca, które przyciągają pielgrzymów przez cały rok. Ważnym obiektem sakralnym jest drewniany kościół w Lipnicy Murowanej, znany z konkursów palm wielkanocnych, organizowanych każdego roku w Niedzielę Palmową.

Klasztory i opactwa

Województwo małopolskie pochwalić się może pięknymi, malowniczo położonymi klasztorami. Każdy z tych klasztorów ma swą bogatą historię, zaś zabudowania klasztorne są w większości przypadków cennymi zabytkami.
Najpopularniejszym klasztorem znajdującym się na terenie województwa małopolskiego jest klasztor w Tyńcu. Opactwo to położone jest w pobliżu centrum Krakowa. Do innych ważnych klasztorów położonych w pobliżu Krakowa należy również zaliczyć klasztor Kamedułów na Bielanach oraz klasztor w Czernej.

Zabytki architektury ludowej
Na terenie województwa małopolskiego znajduje się kilka ciekawych skansenów, dzięki którym możemy poznać życie dawnej wsi. Najciekawsze z nich znajdują się u stóp Babiej Góry. Są to: Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej oraz Skansen im. J. Żaka w Zawoi. Ciekawy jest również Park Etnograficzny w Wygiełzowie koło Krakowa.

Tags: ,

Posted on 26 maja '12 by , under Miejsca.