Kraków – najpiękniejsza ze stolic Polski

O tym, że Kraków jest prawdziwą kopalnią zabytków, wie chyba każdy. To miasto od lat przyciąga turystów z całego świata. Ci, którzy zdecydują się na zwiedzanie Krakowa, nudzić się z pewnością nie będą. Liczne atrakcje czekają tu na turystów przez cały rok.

Życie miasta koncentruje się wokół Rynku Głównego, będącego największym rynkiem średniowiecznej Europy. Najważniejsze obiekty znajdujące się na tym wielkim placu miejskim to pomnik Adama Mickiewicza oraz Sukiennice. W słynnych krakowskich Sukiennicach handlowano już w XIV wieku. Dziś zakup pamiątek w tym miejscu to już niemal obowiązkowa czynność, dopełniana przez zwiedzających miasto turystów.

Przy Rynku wznosi się potężny Kościół Mariacki, a w nim jedno z najcenniejszych dzieł polskiej sztuki sakralnej, czyli ołtarz Wita Stwosza. Z kościelnej wieży rozlega się legendarny hejnał mariacki, którego powinien wysłuchać każdy z odwiedzających Kraków turystów.  Nie pozostaje więc nic innego, jak w okolicach południa pojawić się w pobliżu Mariackiego.
Na Starym Mieście koniecznie trzeba zobaczyć najstarszy zachowany w Polsce budynek uniwersytecki – Collegium Maius. W jego murach obecnie znajduje się ekspozycja muzealna Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wśród wielu cennych zbiorów znalazły się m.in. pamiątki po jednym z najsłynniejszych krakowskich studentów – Mikołaju Koperniku.

Na Starym Mieście atrakcji jest zdecydowanie więcej. Kościoły oraz zabytkowe kamienice, urocze staromiejskie uliczki mają swój niezwykły klimat. Stare Miasto otoczone jest równie atrakcyjnymi Plantami – parkiem miejskim utworzonym na terenie powstałym po zburzeniu dawnych murów obronnych Krakowa. Planty to zieleń, ławeczki dla spacerowiczów oraz liczne pomniki. Z dawnych murów obronnych Krakowa zachowało się niewiele. Z tych dawnych fortyfikacji na uwagę zasługują Brama Floriańska oraz Barbakan, popularnie nazywany Rondlem.

Tłumy turystów zwiedzają każdego roku Wzgórze Wawelskie. Wzgórze to już w X wieku było siedzibą książąt piastowskich, a w znajdującym się tu Zamku Królewskim do końca XVI wieku urzędowali kolejni władcy Polski. Dziś Zamek Królewski na Wawelu to przede wszystkim cenny zabytek architektury oraz wielkie muzeum z cennymi eksponatami. Turystów przyciąga także gotycka katedra wawelska, a szczególnie jej krypty. W krypcie tej pochowani zostali królowie oraz bohaterowie narodowi.

U stóp Wzgórza Wawelskiego znajduje się atrakcja ceniona zwłaszcza przez najmłodszych turystów. To słynna Smocza Jama, przed którą znajduje się gigantyczna figura ziejącego ogniem smoka. W pobliżu Wawelu znajduje się znany kościół i klasztor Paulinów na Skałce. Zgodnie z legendą, w tym miejscu doszło do tragicznej śmierci biskupa Stanisława. Miał on zostać poćwiartowany przez Bolesława Śmiałego podczas odprawiania nabożeństwa w znajdującym się na Skałce kościele.

Ze Starym Miastem sąsiaduje najpiękniejsza z krakowskich dzielnic – Kazimierz. Dawniej było to samodzielne miasto, w którym osiedlała się ludność żydowska. Po mieszkających to przed wojną Żydach pozostało wiele cennych pamiątek. Są to urocze kamieniczki, synagogi oraz dwa kirkuty. Ważnym obiektem jest Stara Synagoga, w której obecnie znajduje się muzeum. Podziwiać tu można pamiątki po krakowskich Żydach oraz zapoznać się z ich obyczajami i ciekawą kulturą.
Kraków to miasto wielobarwne, wielokulturowe, którego nie sposób ominąć rozpoczynając podróżnicze wojaże po Polsce. Nie ma się czemu dziwić, to właśnie druga stolica Polski uważana jest za najpiękniejszą.

Tags: , ,

Posted on 22 kwietnia '12 by , under Miasta.