Jastrzębia Góra – w sam raz na urlop nad morzem

jastrzebiagoraPolskie morze – Bałtyk nie należy do najcieplejszych, ale mimo wszystko każdego roku można tam spotkać tysiące turystów, jacy są spragnieni słońca, wakacyjnej opalenizny, plaży i chłodnej wody. Wiele osób narzeka, że pogoda nad Bałtykiem bywa kapryśna i rzeczywiście tak jest. Często nawet po kilku dniach upalnych temperatur, woda i tak nie zachęca do morskich kąpieli, ale Bałtyk jest piękny, ma czyste, piaszczyste plaże, a nadmorskie miejscowości gwarantują turystom wiele dodatkowych atrakcji. Jedną z takich miejscowości jest Jastrzębia Góra. Jest to jednostka pomocnicza jednego z najbardziej popularnych miast nad morzem, czyli Władysławowa. Jastrzębia Góra to jednostka osadnicza w Polsce, jaka cechuje się największym wysunięciem na północ.
Pierwsza oficjalna wzmianka o Jastrzębiej Górze jest datowana na czas dwudziestolecia międzywojennego. Po I wojnie światowej Polska odzyskała w końcu niepodległość, a co za tym idzie również wybrzeże. Wówczas w Jastrzębiej Górze stanął pierwszy dom. Do czasu pomiędzy wojnami, na terenie miasta pasano gęsi, ponieważ sam obszar  był nieprzydatny. Nazwa Jastrzębia Góra ma ponoć pochodzić od jastrzębi, jakie tam można znaleźć w bardzo dużej liczbie. Od momentu swojego powstania, miejscowość jest bardzo szybko rozwijającym się kurortem turystycznym. Już od 1920 roku, zaczęli do niej przyjeżdżać przedstawiciele polskiej elity, jak chociażby Józef Piłsudski czy Ignacy Mościcki. To sprawiło, że Jastrzębia Góra do dzisiaj cieszy się ogromnym prestiżem. Najwięcej turystów przybywało do miejscowości z Warszawy. Z tego względu w tym okresie Jastrzębia Góra była nazywana „Nową Warszawą”.

Obecnie w Jastrzębiej Górze znajdują się trzy kąpieliska. W miejscowości można podziwiać również Gwiazd Północy, czyli oznaczony specjalnym obeliskiem, najbardziej wysunięty na północ punkt Polski. Co ciekawe, to właśnie na tym terenie kilkanaście razy w roku mają miejsce białe noce, jakie są pięknym i niezwykle ciekawym zjawiskiem. W czasie jego trwania słońce, owszem zachodzi za horyzont, jednak na nie więcej niż dwanaście stopni, co sprawia, że noce nie są tradycyjnie ciemne. Jedną z równie ciekawych atrakcji turystycznych jest wąwóz – Lisi Jar,  jaki ma około trzysta pięćdziesiąt metrów długości. Przy wejściu do wąwozu został ustawiony obelisk, na jakiego szczycie mieści się rzeźba orła.

Tags: , ,

Posted on 25 czerwca '13 by , under Miasta.