Góry Złote – idealne na weekendowy wypad

goryPołożone w Sudetach Wschodnich Góry Złote to pasmo, które dzielimy z Czechami (choć nasi południowi sąsiedzi często używają zamiennie nazwy Rychlebské hory). Do tej pory pasmo nie należało do tych, które tłumnie oblegali turyści, zarówno jego mieszkańcy, jak i goście z obu krajów, którzy je sobie upodobali, nie ubolewali jednak z tego powodu. Góry Złote zachwycają naturalnym pięknem, kwestią czasu było więc ich odkrycie dla szerszej rzeszy wczasowiczów. Obecnie wyjazd w Góry Złote staje się jedną z najciekawszych propozycji kierowanych do osób zastanawiających się nad tym, jak w ciekawy sposób spędzić w weekend i nie da się ukryć, że weekendowy wypad w Sudety Wschodnie jest uważany za udany nawet przez turystów mających duże wymagania.
Co można tu robić w czasie słonecznych weekendowych dni? Propozycji jest wiele, skierowane są one przy tym nie tylko do zapalonych piechurów, ale również do osób, które lubią zwiedzać miejsca niezwykłe. Jeśli należymy właśnie do tej grupy jednym z ciekawszych miejsc wyda się nam z pewnością dawna kopalnia złota i arsenu w Złotym Stoku. Już od kilkudziesięciu lat w podziemnej kopalni nie są prowadzone żadne prace, od niedawna jednak jej gośćmi stają się turyści, dla których często jest to jedna z pierwszych okazji do tego, aby dowiedzieć się, jak niegdyś wyglądała praca górników. Co ciekawe, kopalnię można zwiedzać nie tylko na własnych nogach, wyjątkowo duża popularnością cieszy się bowiem wizyta w niej odbywana na pokładzie niewielkiej łodzi.
Ciekawym miejscem jest również Jaskinia Radochowska odkryta w połowie osiemnastego wieku i bardzo szybko dostosowana do potrzeb kolejnych grup turystów. W dwudziestoleciu międzywojennym jej popularność była tak duża, że w jej pobliżu postawiono nawet budynek, w którym mieszkał jej stróż. Obecnie zwiedzanie jaskini możliwe jest od maja do października, turyści z pewnością docenią zaś to, że po tym wyjątkowym miejscu zostaną oprowadzeni przez wykwalifikowanych przewodników.
Miejscem, którego nie można pominąć planując weekendowy wypad w Góry Złote jest również Lądek Zdrój znany nie tylko z legendarnego już dialogu odbywającego się przy okienku pocztowym w jednej ze scen komedii „Miś”. Lądek Zdrój to jedno z najciekawszych polskich uzdrowisk, w ostatnich latach przeżywające renesans swojej popularności, w którym warto obejrzeć między innymi arboretum oraz pobliskie ruiny zamku Karpień.

Tags: ,

Posted on 18 października '13 by , under Góry.