Górny Śląsk – co ma do zaoferowania turystom?

katowickispodekWielu turystów, którym proponuje się złożenie wizyty na Górnym Śląsku nie potrafi ukryć rozbawienia. Region, którego stolicą są Katowice kojarzony jest przede wszystkim z górnictwem i przemysłem ciężkim, niejednemu Polakowi trudno więc wyobrazić sobie, że miałby dobrowolnie udać się tam, gdzie podobno „widać powietrze”. Na szczęście, postrzeganie Górnego Śląska w ten sposób nie ma wiele wspólnego ze stanem faktycznym, ponieważ zaś opiera się na stereotypach, z pewnością nadszedł już czas, aby przystąpić do ich burzenia.
Jednym z najciekawszych miejsc na Górnym Śląsku jest Park Śląski, o tym, że jest on wyjątkowy najlepiej świadczy zaś to, że zwiedzenie go w ciągu jednego dnia jest niemal niemożliwe. Powierzchnia parku to ponad sześćset hektarów, a choć oficjalnie znajduje się on na terenie Katowic, do niektórych obiektów znacznie wygodniej jest dostać się od strony Sosnowca lub Chorzowa. W Parku Śląskim każdy znajdzie zresztą coś dla siebie. Możemy natknąć się tu między innymi na ogród zoologiczny, park różany, planetarium, wesołe miasteczko, wielbiciele piłki nożnej z pewnością zaś nie odmówią sobie również wizyty na Stadionie Śląskim i nie powinno przeszkadzać im nawet to, że ciągle jest on obiektem w budowie.
Miejscem nieco bardziej tajemniczym, ale wcale nie mniej interesującym wydają się ruiny zamku w Toszku, będąc z wizytą na Górnym Śląsku również im warto więc poświęcić chwilę uwagi. Osoby, które interesują się historią z pewnością zachwycą się opowieściami o czasach, w których w zamku przebywał sam Goethe, poszukiwacze tajemnic czekających na odkrycie będą zaś mogli zastanowić się nad tym, czy ruiny mają rzeczywiście tysiąc, czy też raczej około siedmiuset lat. Każdy z uznaniem przyjrzy się zaś okolicy, trzeba bowiem przyznać, że jest ona niezwykle urokliwa.
A co z miłośnikami przyrody? Jeśli któryś z nich myśli, że na Górnym Śląsku nie znajdzie nic interesującego, popełnia poważny błąd. Wśród wielu interesujących miejsc na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście jezioro Przeczyce i nikogo nie powinno zwieść to, że gdy powstawało, w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, myślano o nim przede wszystkim jako o miejscu chroniącym region przed powodziami. Dziś jezioro uznawane jest za raj dla wędkarzy i plażowiczów, zadowoleni z odwiedzin powinni być przy tym również ornitolodzy, nie wszędzie w Polsce można bowiem zaprzyjaźnić się z rybitwami rzecznymi.

Tags: , ,

Posted on 27 sierpnia '13 by , under Miejsca.