Bieszczady – dlaczego warto?

bieszczadyBieszczady nie są z całą pewnością ani najwyższymi, ani najbardziej znanymi górami w Polsce. A mimo to cieszą się niespotykanym powodzeniem wśród turystów, a ci ostatni właśnie o Bieszczadach myślą wówczas, gdy marzą się im godziny włóczęgi i możliwość przebywania tam, gdzie nie sięga wzrok innych ludzi. Warto zatem zadać sobie pytanie o to, na czym właściwie polega urok Bieszczad i co takiego mogą zaoferować te góry, co sprawia, że trudno się od nich oderwać, a jedna wizyta wcale nie wydaje się wystarczająca.
Osoby, które pojawiają się tu regularnie, pytanie o wyjątkowość Bieszczad zbywają wzruszeniem ramion, gdy zaś pyta się je wprost o to, co sprawiło, że nie wybrały na cel wakacyjnej podróży Tatr lub Karkonoszy, zazwyczaj zwracają uwagę przede wszystkim na niepowtarzalny bieszczadzki klimat. Rzeczywiście, choć i tu nie brakuje kurortów, których mieszkańcy cieszą się dobrobytem właśnie dzięki obecności turystów, w Bieszczadach nie odczuwa się dużego nacisku na to, aby gościom z całej Polski zorganizować każdą chwilę. Turysta może liczyć na życzliwe wsparcie, nie musi przy tym obawiać się o to, że zadając pytanie o to, co zwiedzić albo gdzie się udać, nie otrzyma na nie odpowiedzi. Ten sam turysta może być jednak pewien, że w czasie wędrówek po bieszczadzkich szczytach nikt nie będzie się mu narzucał pozostawiając go sam na sam z górami.
Bieszczady to również miejsca ważne dla historii, opowiadają przy tym zarówno o jej chlubnych, jak i tych niezbyt pięknych kartach. Tutejsza ludność zawsze musiała liczyć się z tym, że tylko tolerancja i otwartość zapewni jej przetrwanie, a choć zdarzały się okresy krwawych konfliktów (i dziś nie zabliźniły się rany, jakie zadano obu stronom konfliktu polsko-ukraińskiego z końcowego okresu drugiej wojny światowej i pierwszych miesięcy po jej zakończeniu), zwiedzając tutejsze wioski i miasteczka można dostrzec przede wszystkim ślady świadczące o pokojowej koegzystencji ludzi, którzy mówiąc innymi językami i wyznając inną wiarę wspierali się wzajemnie walcząc z przeciwnościami losu. Bieszczadzka historia nie zawsze jest ta, której uczą nas w szkołach, jej odkrywanie jest więc wyjątkowo satysfakcjonujące.
Bieszczady to jednak przede wszystkim wyjątkowość tutejszej przyrody, zwierzęta i rośliny, których nie zobaczymy już niemal nigdzie indziej w Polsce, rzeki i potoki z czystą wodą i brak wielkich zakładów przemysłowych. Mieszkańcy tego regionu w porę dostrzegli, że przyroda jest tym, co stanowi jego największy atut i nie pozwalają, aby cokolwiek zmieniło ten stan rzeczy.

Tags: ,

Posted on 28 września '13 by , under Góry.