A może do Zakopanego?

Spory dotyczące tego, któremu z polskich miast należy się miano letniej stolicy naszego kraju trwają od lat, niewiele wskazuje przy tym na to, że w najbliższym czasie doczekają się rozwiązania. Gdy jednak zastanawiamy się nad tym, który z górskich ośrodków jest zimową stolicą Polski, nie mamy najmniejszych wątpliwości.

Tytuł ten już od dziesięcioleci dzierży Zakopane i niewiele wskazuje przy tym, aby w najbliższym czasie poczuło się zagrożone. Do tego niewielkiego miasta położonego w sercu Tatr co roku wybierają się dziesiątki tysięcy turystów. Warto zatem zastanowić się nad tym, czego w Zakopanem pominąć nie wolno, jeżeli chcemy zrozumieć fenomen jego popularności.

Niemal każdy turysta, który tu trafi, zaraz po opłaceniu noclegu i wypakowaniu walizek rusza na podbój Krupówek. Rzeczywiście, główna ulica Zakopanego niezmiennie zajmuje jedną z najważniejszych pozycji na liście miejsc wartych zobaczenia, a choć opinie na jej temat są niejednoznaczne, nie przeszkadza jej to wcale w podbijaniu serc kolejnych turystów. Owszem, nie każdy gość trafiający do Zakopanego jest entuzjastą Krupówek, wielu turystom przeszkadza bowiem panujący na nich tłok i coraz większy poziom komercjalizacji. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że na Krupówkach zawsze panuje wyjątkowy klimat, a wieczorny spacer przez oświetloną ulicę jest jednym z najpiękniejszych wspomnień z Zakopanego.

Innym miejscem wartym zobaczenia jest oczywiście Gubałówka – szczyt wznoszący się w północno-zachodniej części miasta. To stąd można zobaczyć wyjątkową panoramę polskich i słowackich tatr, nie sposób przy tym nie zgodzić się i z tymi osobami, które uważają, że nic nie zastąpi smaku kawy pitej na szczycie wzniesienia. Dodatkową atrakcją jest zresztą sama podróż na Gubałówkę, na szczyt można dostać się bowiem kolejką linową. Wcześniej należy oczywiście odczekać przynajmniej kilkanaście minut w „ogonku” pełnym turystów, trudno jednak odmówić racji osobom twierdzącym, że nawet wspomniane oczekiwanie jest urokliwe.

Inną atrakcją Zakopanego jest na przykład Wielka Krokiew – skocznia, która była areną wielkich imprez sportowych i na której sukcesy odnosił jeden z najwybitniejszych polskich sportowców – skoczek narciarski Adam Małysz. Wizyta w okolicach skoczni to stały punkt spacerów odbywanych przez rodziny z małymi dziećmi, w okolicach krokwi można jednak spotkać również duże grupy młodych ludzi z zachwytem spoglądających na imponujący swoją wielkością obiekt.

To oczywiście tylko namiastka miejsc, które można, a nawet trzeba zobaczyć w Zakopanem. Opisywanie ich jednak nie ma sensu – zdecydowanie lepiej je zobaczyć.

Tags: , ,

Posted on 21 sierpnia '12 by , under Miasta.